Problēmas apraksts:
Gaisa kvalitātes pasliktināšanās ne tikai palielina klimata riskus, bet arī ietekmē vides degradāciju un pilsētu iedzīvotāju dzīves kvalitāti un veselību. Reaģējot uz to, mums jāievieš mūsdienīgus gaisa kvalitātes uzraudzības risinājumus, lai padarītu pieejamus reāllaika datus, kas savukārt palīdzētu pilsētām pielāgoties un mazināt klimata pārmaiņa radītās sekas, tādējādi padarot tās noturīgākas pret mainīgā klimata izaicinājumiem.
Uzlabojot gaisa kvalitātes uzraudzību, mēs varam precīzi noteikt piesārņojuma avotus, izsekot emisijām un izstrādāt stratēģiju oglekļa pēdas samazināšanai, kas ir īpaši būtiski, jo klimata pārmaiņu ietekme uz pilsētām arvien pastiprinās.
Mērķis
Rast tādus risinājumus, kas nodrošinātu precīzu un aktuālu gaisa kvalitātes datu ieguvi dažādās pilsētas vietās, identificētu gaisa piesārņojuma avotus, analizētu un prognozētu gaisa kvalitāti, kā arī piedāvātu lietotājiem draudzīgus datu vizualizācijas rīkus gaisa kvalitātes datu efektīvai interpretācijai.
Potenciāli virzieni risinājumam
- Datu ieguve: izstrādāt gaisa kvalitātes sensorus galveno piesārņotāju uzraudzībai un reāllaika datu apkopošanai dažādās pilsētas vietās.
- Dronu tehnoloģijas: izstrādāt dronu risinājumus, lai veiktu gaisa kvalitātes monitoringu no augšas. Droni var veikt precīzus mērījumus noteiktās vietās vai uzraudzīt īpaši jutīgas teritorijas.
- Mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās: izstrādāt algoritmus un mākslīgā intelekta sistēmas, kas analizē un prognozē gaisa kvalitāti, pamatojoties uz vairākiem faktoriem, piemēram, meteoroloģiskiem datiem, satelītu attēliem un gaisa piesārņojuma avotiem. Šādas sistēmas varētu sniegt precīzas un aktuālas gaisa kvalitātes prognozes, kas palīdzētu iedzīvotājiem plānot savas ikdienas aktivitātes.
- Vizualizācijas rīki: interaktīvu un lietotājam draudzīgu datu vizualizācijas rīku vai informācijas paneļu izstrāde, kas ļauj ieinteresētajām pusēm efektīvi interpretēt un pielietot datus par gaisa kvalitāti.
- Bioloģisko daudzveidību un CO2 piesaisti veicinoši pilsētvides risinājumi: izstrādāt idejas risinājumiem un modelēt to potenciālo ietekmi uz gaisa kvalitāti, izmantojot atvērtos datus. Piemēram, koku veselības monitoringa risinājums, kas ļauj sekot līdzi to veselībai reāllaikā, izmantojot mākslīgā intelekta iespējas – analizējot digitālajā vidē pieejamo informāciju.
Papildus iespējas
Dalībniekiem būs piekļuve “Tet” gaisa kvalitātes stacijas sensoru datiem, “Rīgas meži” un “GEO RĪGA” datiem.