Energoefektivitāte & atjaunojamā enerģija
Kā ar digitāliem rīkiem veicināt vēl ātrāku pāreju uz saules enerģiju?
Problēmas apraksts:
Sakarā ar augsto elektroenerģijas cenu Nord Pool biržā, Covid-19 ietekmi, tāpat arī ģeopolitisko situāciju – Krievijas uzsākto karu Ukrainā, cilvēki pašvaldībās ar vien vairāk uzstāda saules moduļus uz savām dzīvojamām ēkām. Mikroģenerātoru pieauguma straujā maiņa pārspējusi drosmīgākās prognozes. Eksperti prognozē, ka Latvijas sadales elektrotīklam jaunpieslēgto mikroģeneratoru kopsumma 2022.gada noslēgumā pārsniegs 6000, kopējai jaudai sasniedzot 45 MW. Šādu mikroģeneratoru kopsumma varētu būt arī lielāka, ja būtu digitalizēti rīki, kas palīdzētu šādu sistēmu izveidošanā.
Risinājuma virzieni/ pieturpunkti:
Apraksts
Lai veiktu saules moduļu projektu sagatavošanu, nepieciešams iegūt precīzus iedzīvotāju ēku objekta datus – fotoattēlus, vajadzīgajos attālumos, leņķos un skaitā, lai noteiktu ēku jumta slīpuma leņķi, izmēru, u.c. tehnisko informāciju, kas vajadzīgi šādu saules projektu izstrādē. Šāda risinājuma aplikācijas prototips, kuru izmantojot caur iedzīvotāja tālruni būtu iespējams korekti uzņemt nepieciešamos fotoattēlus, sekmētu pāreju uz atjaunojamajiem resursiem.
Mērķis
Piedāvāt orģinālas idejas kā izstrādāt šāda veida digitālo risinājumu, kas paātrinātu pašvaldību iedzīvotāju pāreju uz atjaunojamajiem energoresursiem.
Potenciāli virzieni risinājumam
Pašlaik vairums Eiropas pilsētu mērķtiecīgi strādā ar digitalizāciju. Ceļā uz to ir arī Latvijas lielākās pilsētas. Piemēram varbūt būsiet pamanījuši, ka zemu lidojošais helikopters, kas aizvadītajās septembra nedēļās manīts virs vairākiem Rīgas mikrorajoniem, veicis lāzerskenēšanas darbus, lai iegūtu Rīgas pilsētas un apkārtnes 3D modeli jeb tā saukto digitālo dvīni.
Digitālo dvīni var raksturot kā digitāla fiziska objekta, teritorijas, procesa, sistēmas vai inženiertehniskās informācijas attēlojumu, kas digitālā vidē ļauj vizualizēt un modelēt sasniedzamo rezultātu. Iespējams, ka tieši šāda digitālā dvīņa tehnoloģija spētu palīdzēt arī saules moduļu projektu izstrādē?
Vēlams apskatīt līdzīgus rīkus, ja tādi jau ir attīstīti šajā jomā. Vēlamas idejas kā attīstīt šādu rīku izmantojot jaunākās tehnoloģiju inovācijas.
Papildu materiāli
Materiāli un tehniskā informācija, kas nepieciešama saules projektu attīstībā hakatona laikā
Pieejamie Latvenergo eksperti hakatona laikā
Laura Metlāne
Valdis Sudniks
Ivo Preiss
Andris Spīdāns
Edgars Korsaks-Mills