Energoefektivitāte & atjaunojamā enerģija
Kādi ir ieguvumi un energoefektivitātes rādītāji dažādām alternatīvās enerģijas tehnoloģijām?
Problēmas apraksts:
Mūsdienās arvien vairāk cenšamies izmantot atjaunojamos enerģijas avotus elektroenerģijas ražošanai. Elektroenerģijas ģenerācija ar vēja, saules vai ūdens enerģiju ir daudz tīrāks un drošāks elektroenerģijas ražošanas veids, turklāt tas neprasa dedzināt fosilo kurināmo.
Pats par sevi saprotams, ka arī pašvaldībām jādomā par to iedzīvotāju elektrifikācijas stratēģiju, lai mērķtiecīgi atbalstītu centienus rīcībai gan klimata jomā, gan lai celtu lokālos ekonomiskos rādītājus, ko spētu uzlabot elektrifikācija.
Pēc būtības elektrifikācijas mērķis ir arī pārveidot ļoti piesārņojošas tehnoloģijas, ko iedzīvotāji joprojām turpina izmantot transportā (piemēram, iekšdedzes automašīnas), apkurei (piemēram, gāzes vai ogļu katli). Cita starpā, ļaujot arī iedzīvotājiem pašiem iesaistīties elektroenerģijas ražošanā, piemēram, uzstādot saules moduļus uz dzīvojamo ēku jumtiem.
Bet, ja jau elektrifikācijai ir tik daudz priekšrocības, kādēļ joprojām cilvēki Latvijā ir kūtri pārejai uz jaunām tehnoloģijām? To mēģināsim noskaidrot meklējot risinājumus šim izaicinājumam.
Risinājuma virzieni/ pieturpunkti:
Izaicinājums būs salīdzināt ieguvumus un energoefektivitātes rādītājus starp dažādām alternatīvās enerģijas tehnoloģijām. Kopā ar Latvenergo ekspertiem meklēsiet izdevīgākās saules paneļu, siltumsūkņu, elektroauto un citu dažādu tehnoloģiju kombinācijas, kas ir pašvaldību iedzīvotāju ilgtspējas pamatā.
Mērķis
Piedāvāt oriģinālu veidu kā pasniegt rezultātus iedzīvotājiem, piemēram izveidojot kalkulatora vai salīdzinājuma rīku, kas modelēs ieguvumus starp dažādām tehnoloģijām. Tādā veidā palīdzot iedzīvotājiem lemt par viņiem piemērotāko no tirgū esošajām tehnoloģijām. Vēlams apskatīt labo praksi un pieredzi kā veido šādus rīkus citi; Vēlamas idejas kā orģināli pasniegt šādu informāciju.
Potenciāli virzieni risinājumam
1) Ieteikt kā tipiskam pašvaldības iedzīvotājam novērtēt ieguvumus pārejot uz jaunajām tehnoloģijām, ja tiks:
- uzstādīti saules paneļi;
- apkures un siltā ūdens nodrošināšanai sāks izmantot siltumasūkņus;
- aizstāts iekšdedzes dzinēja transportlīdzeklis pret elektrisko transportalīdzekli;
2) Novērtēt kā šāda pāreja uz jauno tehnoloģiju izmantošanu ietekmēs kopējos iedzīvotāju enerģijas energoefektivitātes rādītājus.
Papildu materiāli
Materiāli un informācija par Elektrum un citu kompāniju kalkulatoriem. Ekspertu atbalsts kalkulatora izstrādei, u.c. aprēķiniem hakatona laikā
Pieejamie Latvenergo eksperti hakatona laikā
Andris Spīdāns
Iveta Ramoška
Toms Lācis
Rolands Bērziņš